Syrop akacjowy

Składniki:
• Świeże kwiaty robinii akacjowej (akacji), cukier.

Przygotowanie:
• Nazbierać – z daleka od ruchliwych ulic – dużo gron kwiatowych akacji, odrzucić szypułki (ogonki) i zielone kielichy tuż przy kwiatach. Same kwiatki wsypać do sporego słoja, lekko ubijając i przesypując każdą warstwę miałkim cukrem. Słój obwiązujemy ściereczką i ustawiamy w ciepłym miejscu, np. na słonecznym parapecie okiennym. Kiedy na dnie słoja zbierze się dużo gęstego syropu, należy go odcedzić, wycisnąć mocno przez gazę resztki kwiatów i zlać do szczelnych słoików lub butelek, które krótko pasteryzujemy, co umożliwia dłuższe przechowywanie. Świeżo przygotowany syrop można przechowywać w lodówce, ale niestety dość krótko.

Dobra rada:
• Syrop z kwiatów robinii daje się również przechowywać w chłodnym miejscu bez pasteryzacji, trzeba jednak do niego dodać po wyciśnięciu resztek kwiatów wystarczająco dużo cukru lub gęstego miodu pszczelego.

Stosowanie:
• Po 1-2 łyżki syropu (dorośli) i 1-2 łyżeczki (dzieci) 3-4 razy dziennie. Syrop ten można też dodawać – z korzyścią dla zdrowia – do herbaty lipowej albo malinowej wypijanej przed snem.

Pożytek dla zdrowia:
• Syrop posiada właściwości przeciwzapalne. Zawiera bogactwo dobroczynnych śluzów, które powlekają i regenerują przesuszone, uszkodzone przez infekcje błony śluzowe dróg oddechowych. Działa wzmacniająco i uspokajająco. Niezwykle skuteczny w wyczerpaniu nerwowym i umysłowym. Wspomaga pracę nerek. Ułatwia zasypianie i przyspiesza powrót do zdrowia po infekcjach przeziębieniowych. Jest smaczny i aromatyczny.

dodajdo.com
drukuj

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Bestsellery kulinarne